San Fransisco-i ottlétünk csúcspontja, a Golden Gate híd volt. Ez a híd nemcsak San Fransisco, de Amerika 5. leghíresebb jelképe! Előző nap már láttuk a híd ködös sziluettjét 1-1 pillanatra a kocsiból, de elég vacak volt az idő, és csak messziről láttuk. Úgyhogy ideje volt a 2. napunkon szemügyre venni közelebbről is.
Kora délután volt már, úgyhogy a köd jobban felszállt (emiatt eléggé izgultunk, hogy látni fogunk-e bármit is hídból, mert sokszor teljesen eltakarja), de szerencsére csak a függőhíd két legmagasabb pontját takarta el a sűrű köd.
Sokszor amúgy ilyen a híd (nem saját képek, forrás: https://www.wallpaperflare.com):
Mielőtt tovább ecsetelném a saját élményeinket, egy kis gyorstalpaló a Golden Gate hídról.
13 érdekesség, amit is érdemes tudni erről a kultikus hídról (forrás Wiki):
A híd hossza 2,7 km hosszú, megépítésekor ez volt a világ leghosszabb függőhídja, most a ez a 2. az Amerikai Egyesült Államokban.
Átadása idején ez volt a legmagasabb híd: a víztől mért magassága 227 m.
Ellenezték a megépítését a komptársaságok, hiszen itt volt a legsűrűbb közlekedés a hajókkal. A kompok 20-25 perc alatt értek az egyik oldalról a másikra.
1933-tól 1937-ig építették.
Kezdetben nem hitték, hogy meg lehet építeni, mivel 2042 méter hossz a tengerszoros, ahol ráadásul erős a dagály, a szoros közepén 150 m mélység van, illetve ezen a környéken gyakori a viharos szél, a szinte állandó köd pedig nehezítené az építkezést. Egyedül Joseph Strauss építész hitt benne, hogy megvalósulhat.
Joseph Strauss sokat küzdött anyagilag és bírósági perekkel is szembe kellett néznie, de végül sikerült felépíteni a hidat. Azonban a dicsőséget magának akarta, de szakértelme nem volt elég, ezért olyan emberekkel együtt építette, akik jobban értettek hozzá. A dicsőséget és érdemet csak magának akarta, csak nemrég, 2007-ben jártak utána a valódi történetnek, és ismerték el azokat a szakembereket, akiknek ez a monumentális építmény gyakorlatilag köszönhető: Charles Alton Ellis, Irvin Morrow és Leon Moissieff.
Charles Alton Ellis munkája volt főként ebben a hídban (érdekesség, hogy a képesítése görög-matematika tanár, nem mérnök), de Strauss elbocsájtotta, hivatkozva arra, hogy túl sokba kerül a vele való levelezés táviraton (akkor még nem volt chat, se e-mail ugye), viszont szegény a világválság idején nem kapott másik munkát, úgyhogy 9 hónapon át heti 70 órában dolgozott teljesen ingyen ezen az építményen! A híd megszállottja volt. Életében sajnos egyáltalán nem volt megbecsülve.
1971-re térült meg a híd összköltsége: 75 millió dollár (22 500 000 000 Ft).
A hídon csak a déli irányba kérnek hídpénzt a mai napig (tőlünk valamiért nem kértek, ingyen megúsztuk! :))
A csodás pirosas narancsszínt Irvin Morrow tervezőnek köszönhetjük, ugyanis nem akart unalmas szürke színt, mint a legtöbb hídnál. Azzal indokolta, ez sokkal érdekesebb, beleillik a csodás tájba, és a ködben is jobban fog látszani. Jó döntés volt! :)
Számtalan földrengést kiállt (7.1-eset is), vihar se ártott neki. Fennállása óta csak 3-szor kellett lezárni az erős szél miatt.
Öngyilkosok körében az egyik legnépszerűbb híd sajnos, 1600-an ugrottak már le róla. A városban próbálják meggátolni különböző védőkorlátokkal pl., egyelőre még mindig nem találtak jó megoldást a problémára, pedig még pályázatot is írtak ki rá.
Itt egy 1930-ból való videó, hogyan épül a Golden Gate híd:
Ha még több ,nagyon jól összeszedett további érdekes infót szeretnétek rengeteg képpel, itt olvashattok róla:
https://index.hu/nagykep/2012/05/27/boldog_szuletesnapot_aranykapu/
Golden Gate a filmekben:
Hollywoodi filmekből sem hiányozhat a Golden Gate híd, sőt, előszeretettel mennek forgatni a helyszínre. A mozifilmek többségében elpusztítják vagy megtámadják szegény hidat. Ráadásul igen látványosan oldják meg ezt, ugyanis a CGI világban olyan mesterien oldják meg a híd összeomlását, vagy épp támadását, hogy nem tudunk mást, mint elhinni, amit látunk. Vagy mégsem? :)
Pár képernyőkép a híresebb filmekben, amikben feltűnik a Golden Gate híd:
James Bond - Halálvágta (A View to a Kill, 1985)
Űrszekerek IV. - A hazautazás (Star Trek IV: The Voyage Home, 1986)
A mag (The Core, 2002)
Hulk (The Hulk, 2003)
X-Men - Az ellenállás vége (X-Men - The Last Stand, 2006)
Gyilkos cápa vs. óriáspolip (Mega Shark vs. Giant Octopus, 2009)
Szörnyek az űrlények ellen (Monsters Vs. Aliens, 2009)
Az elveszettek földje (Land of the Lost, 2009)
A majmok bolygója - Lázadás (Rise of the Planet of the Apes, 2011)
Terminator: Genisys (2015)
Godzilla (2014)
Törésvonal (San Andreas, 2015)
Nos, visszatérve a mi kis utazásunkhoz, a tervünk az volt, hogy áthajtunk kocsival a hídon, felmegyünk a domb tetejére, körbenézünk onnan, csinálunk, fotókat a hídról, és visszautazunk a hídon kocsival.
Az oda-vissza utazás megtörtént, tényleg csodás volt átmenni rajta. Emlékeim szerint kb. 2-4 perc alatt át is értünk. Szerencsére a középső sávban mentünk, úgyhogy így még szebben lehetett látni a hidat. A kilátás jobbra-balra nem látszik, valamennyire lehet látni az öblöt, de inkább csak valami kékség sejlik a sok korlát mögül.
A híd után ez volt a kilátás (érdemes lett volna picit megállni és többet gyönyörködni benne):
A terv, hogy felmegyünk a hegyre viszont nem jött össze, mert a GPS a hegy lábához navigált minket, úgyhogy gondoltuk itt körülnézünk, aztán meglátjuk. Ilyen volt, ahogy mi láttuk:
Lementünk közel a vízhez is megérinteni. Óceáni illat és szél csapott meg minket. A víz nagyon hideg volt, épphogy csak érintettem.
Közös képek, amik itt készültek:
Sajnos ennyi idő után is a szívem szakad meg, hogy nem mentünk fel ide, ahol még jobb lett volna a rálátás az egész hídra, de kárpótlásul berakok pár képet a google mapsből, mire is gondolok:
Sebaj, a visszafele út is jó volt a hídon pláne, hogy valamiért hídpénzt se kértek, pedig elméletileg fizetős déli irányba, úgyhogy szerencsénk volt. :)
Aztán meg akartam volna nézni a hidat a déli oldalról is közvetlenül a partnál, de sajnos a jobbra kanyarodás nem jött össze, sebaj. Újratervezés volt, megnéztük ezt a csodás helyet, a neve: Lands End Trail Eagles Point, ami ha jól vettem ki, egy védett park, kiépített turistaúttal, padokkal, ahol különböző növényeket találhatunk (pl. málnát, vagy szedret (?), ezt a videóban majd döntsétek el). Közben áthajtottunk a legdrágább ingatlanok között is, ez lehet a san fransiscó-i "rózsadomb". :) (A videóban mindjárt láthatjátok). A gyalogos utunk egy golfpályán keresztül vezetett.
Itt pedig a , amit összevágtam nektek, szokásos zenével természetesen. Utazzatok velünk :):
Következő, és egyben utolsó San Fransisco-i úticélunk, az Alamo Sqaure.
Tartsatok velünk!
コメント