top of page
Writer's pictureAnett

Jártunk a Google-nál a Szilícium-völgyben!

Updated: Jul 1, 2020

Itt most VIDEÓVAL kezdem, nézzétek, utána lehet olvasni :):


Utunk San-Fransisco-öböl felé haladt a pálmafás San Joséba, ugyanis itt található a Szilícium-völgy. A hely arról híres, hogy itt találták és fejlesztették ki az integrált áramkört, mikroprocesszort és magát a s

zemélyi számítógépet is. Ezeknek a feltalálása vezetett a csúcstechnológiai fejlődéshez, amely mára a mindennapi életünkre is elég komoly kihatással van.

Az Amerikai Egyesült Államokban New York és Washington után ez a 3. legnagyobb információs technológiai központ mindegy 225 ezer munkahellyel. Nagy számú magasan képzett mérnök, tudós és gazdasági szakember él itt.

A terület a nevét a helyben gyártott szilíciumalapú chipekről kapta, amelyeket meglehetősen nagy számban gyártottak és gyártanak ma is.

A völgyben a legnagyobb IT szektorban működő cégek találhatóak itt, többek között:

Adobe Systems, Apple Inc, Cicso Systems, eBay, Facebook, Google, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Nividia, Oracle Corporation, Prezi, Salesforde.com, SanDisk, Symantec, Western Digital, Yahoo!.


Mi a 101-es úton haladva láttuk az AMD, az Intel, KPMG a McAfee, Ericcson, Netskope, Hitachi, Analog Devices központjukat:


Igaz, itt csak átutazóban voltunk, mégis jó érzés volt belegondolni, hogy ezek a világcégek vettek körül, amik jó részét mi is használunk. Pl. az én laptopomban Intel processzor van, az előzőben AMD volt, használom az Adobe Acrobet Reader olvasót, HP Laptopom van, Western Digital külső winchesteremet imádom, A laptpomon Microsoft operációs rendszer van, a korszakalkotó Apple mobilokat nem kell bemutatnom, az eBay-ről rendelek ezt-azt, Nividia videókártyával rendelkeztem az előző laptopomon, a Google-t pedig azt hiszem tényleg mindenki ismeri. Nos, azért bemutatom egy kicsit mégis részletesebben, hiszen mi ide látogattunk. :)


Érdekességek a Google-ről:

A Google a világon a legnépszerűbb keresőrendszer (ráadásul az egész világ legnézettebb weboldala), aminek részben az az oka, hogy a találatok nagyon gyakran vannak olyan sorrendben, ahogy a keresést végző személy elvárja. A web egyik legnépszerűbb ilyen jellegű szolgáltatásaként legalább 200 millió keresési kérés érkezik be hozzá és társlapjaihoz naponta (!). A Google a HTML-en kívül 13 más állománytípust is rendszerez és tárol. A jelentősebbek: PDF, Word-dokumentumok, Excel-táblázatok, Flash- (SWF) animációk, szövegfájlok stb. A szöveg és SWF fájlok kivételével a tartalmat HTML-re konvertálva tárolja a Google, így azok böngészővel is megtekinthetők.

A Google elnevezés a googol(=10100) számra utal. Larry Page és Sergey Brin alapítók, miközben nevet kerestek programjuknak, rátaláltak egy nagy számokat tartalmazó listára. Erről választották a „google” nevet; a kérdéses szám helyesen írt alakja „googol”.

2003-ban a „google” szó bevonult az angol szótárakba. A „to google” ige jelentése: „interneten Google segítségével keresni”.

A Google kereső logóját alkalmanként megemlékezések során átalakítják, legtöbbször egy napra. Az ilyen alkalmi logó neve: Google doodle.


Ismertebb google alkalmazások, amit én is használok:

  • google kereső

  • gmail

  • google maps

  • google fényképek

  • youtube (google leányvállalata)

  • google drive

  • google store (áruház)

  • google chrome

  • google calendar


A Google szinte már az egész életünkbe bekúszott, hiszen aki okostelefont használ (ami nem IOS alapú), internetezik, okostévéje van, bizony úton-útfélen használja, mint mi is.


Nos, akkor a kis kitérő után - amit azért fontosnak tartottam pár mondatban összeszedni, hova is tegyük ezt a mammut vállalatot -, beuatóztunk a Googleplex 190000 m3-es területére, amely 2010 óta a vállalaté, előtte ugyanis bérelte. Sok 1-2 szintes épületet láthatunk tele villamosenergiát szolgáló napkollektorral felszerelve itt ezen a hatalmas területen, ami gyakorlatilag egy Campus:


Pár kép a kocsiból/sétánkról (amíg Gábor elment google biciklizni egyet), lássátok, milyen is a Campus:


Rengeteg épület, növényekkel teli parkolók, ingyenes mosókonyha, 2 kicsi úszómedence, árnyékoló lámpák, óriásgumilabdák, homok röplabdapályák, másfél tucat kávézó, jó pár ingyenesen használható google színeivel lefestett bicikli, illetve egy android park található itt.

Az épületekbe csak az ott dolgozók, azok igazolt ismerősei (rokon pl.), illetve VIP tour-ra befizetett látogatók mehetnek be. Idegeneknek belépni tilos! Viszont nagyszerű 5 perces kis videót találtam egy ilyen túráról. Látható, mit is kapnak cserébe a google-ben dolgozók, hogy a szakmai tudásukat, munkájukat adják a cégnek. Ez adja a "gugliságot". Azt hiszem sokak álmai munkahelye (ingyen kaja, masszázsszoba, játéktermek, íme:


Ha több idő áll rendelkezésre, szívesen elbiciklizgettünk volna akár órákig is a Campus területén, mert gyönyörű időnk volt, alig láttunk embert és tele volt növényekkel, pálmafákkal a környék. Szóval igazán kellemes hely akár egy kis bicajozásra is. :)


Aztán megnéztük, amiért jöttünk, az Android parkot. Nyilván, akinek már jó pár éve van okostelefonja, és emlékszik még a kezdeti időkre, mikor pl. Jelly Bean volt a telefonján, mint pl. nekem is (és rootoltam is), nagyon vicces ez a park. :) Sógornőm - mint sok amerikai - az IOS használók táborát erősíti, úgyhogy el kellett magyarázni, mi is, amit valójában látunk itt:


Az Android verziók elnevezéséről egy kis gyorstalpaló:

A verziók a kódneveiket a 2009-ben megjelent Android 1.5 Cupcake és a 2018-ban megjelent Android 9 Pie között édességről kapták, amit ábécésorrendben adtak meg:

Apple Pie, Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, Kitkat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo, Pie.

Azonban 2019. augusztus 22-én a Google bejelentette, hogy az Android következő verziójától, az Android 10-től kezdve felhagy az édességnevekkel használatával. :(


Íme, az evolúció:

Mivel ezen a téren nem voltunk elég felkészültek, hogy is van ez a operációs rendszeres fejlődés, és csak az emlékeinkre hagyatkozhattunk, ezért a padon ülve a parkban előkaptuk a mobiljainkat, és kénytelenek voltunk a google keresőt használni, hogy felfrissítsük a tudásunkat. Ehhez persze internet is kellett, hogy nyomozzunk, melyik szobor mit is rejt. Természetesen volt Free Wifi! :) Úgyhogy elmondhatjuk, mi használtuk a Google wiijét, ami természetesen ingyenes volt! :) Igaz, hogy csak közepes gyorsaságú, azért nem hasított annyira, viszont az egész Campus területén használhatóak a jelek. :)


Minden szobor ki volt állítva, kivéve őket: a Nougat és a Pie.


Akit bővebben érdekel az Android operációs rendszer, itt megnézhet egy kis videót róla:


Természetesen szinte mindenhol kellett pózolni az édességekkel, de hát annyira aranyosak ezek az óriásszobrok, nem? :) Nekem Oreo van a mobilomon. Hát igen... Mondhatni, már picit elavult, ahogy a park is, ráférne egy kis felújítás, és a két hiányzó bábút is kirakhatnák, hogy teljes legyen az összkép:

Gábornak a 9-es verzió fut, ami a Pie. Hát google, tessék ezt is kiállítani, mert hogy mi sehol nem találtuk, az is biztos! :D



Ha szombat, akkor a Google Visitor Center zárva van. Tesssék?! És igen, legnagyobb sajnálatunkra csak kintről tudtunk benézni, pedig vettem volna az üzletben haza pár poénos dolgot, mint pl. a google színeiben pompázó tollakat. Mondanám, hogy majd legközelebb, de hát... Na! Kukucskálással kellett beérnünk:

Meg kell említenem itt még egy dolgot. :) Azért nézzétek meg Patrícia táskáját, nagyon menő! Budapest feliratú táska! Anyukájától kapta most, amit egész útra magával hozott. Úgyhogy a mi magyar fővárosunk, Budapest kapott egy kis reklámot pár amerikai államon keresztül! :)


Ha még nem lett volna elég a Google-ből, akkor mindenképpen nézzétek meg a Gyakornokok c. vígjátékot (The Internship, 2013), amit itt a Googleplexben forgattak. Vince Vaughn és Owen Wilson a főszereplő, a sztori pedig, hogy elveszítik a munkájukat, és bekerülnek a Google-be dolgozni gyakornokként. Nagyon jó film, csak ajánlani tudjuk!


Itt az egész film:


A Szilicium-völgy c. sorozatot pedig szintén nagyon-nagyon ajánljuk, a pontos címe: Szilícium-völgy (Silicon Valley). 2014-ben indult, a főszereplője egy stand-upos figura, Thomas Middleditch játssza Richardot, aki létrehoz egy innovatív tömörítési módszert, melyet PiedPiper-nek keresztel el. Barátaival együtt él Amerika egyik informatikai csúcstechnológiai központjában, a Szilícium-völgyben, San Francisco egyik kertvárosi övezetében. A főbérlőjük, Erlich 10%-os részesedést birtokol a cégben, cserébe a házában élhetnek. A baráti kör sok mindent él át együtt, jogi vitába keverednek, megmentik a céget, elvesztik, visszaszerzik, fejlesztik. A konkurencia is fellép, a Hooli vállalattól, amit a Google mintájára formáltak. 5 évad készült el, a befejező évad talán idén lesz látható. Nagyon pörgős, vicces sorozat.



A Google-t elhagyva következő úti célunk a kaliforniai Stanford Egyetem!








23 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page