Mivel én még sose voltam ilyen egyetemen - csak videókból, filmekből, illetve elmesélt történetekből raktam össze milyen is lehet egy ilyen Campus (egyetem területe) -, most volt lehetőségem élőben is megtapasztalni, milyen a hangulat, hogy néz ki Amerika egyik leghíresebb, és legjobb egyeteme. Ha már Kaliforniában jártunk, akkor a Google-től egy köpésre volt a Stanford. Szóval úgy voltunk, ha már erre járunk, mindenképpen be kell térni ide, legalább a fő épületet kicsit járjuk körbe. Maga a Campus persze hatalmas.
Nagyon sok időt nem szántunk erre, mert várt ránk San Fransisco is, már délután 6 óra volt, de azért semmiképpen nem akartuk kihagyni ezt a kis látogatást.
(Az egészről csináltam egy összevágott videót, amit a blog végén találtok.)
Mint később megtudtam, a Catholic Graduation Celebration Mass fejeződött be éppen érkezésünk előtt, illetve másnap (2019.06.16-án) volt a Graduálás (diplomaosztó) is. Itt volt többek között az Apple vezére (CEO) Tim Cook is, aki beszédet tartott a végzős diákoknak:
A diplomaosztás után pedig buli vette kezdetét, amit meg is örökítettek, milyen őrülten jól tudnak bulizni, irigylésre méltó:
https://www.youtube.com/watch?v=TgfF3Z4FWkc&list=LLqxgjb7L0flFM3vmn4o-zag&index=4&t=0s
A másik indok pedig az volt, hogy bizony a férjem - irtó büszke vagyok ám rá -, Gábor ebben az egyetemben nyerte 2000-ben az amerikai egyetemi bajnokságot (NCAA) egyéniben (férfi vívás kard) a Notre Dame University hallgatójaként (ami szintén egy csodás egyetem egyébként), 2003-ban pedig csapatban nyertek az Airforce-on (ez közel van Denverhez, kocsiból messziről azt is láttuk). Szóval poén volt neki is visszatérni ide ennyi év után. :)
Ha még nem láttatok ilyet, érdekes lehet, ez a 2000-es NCAA egyéni bajnoki gyűrű:
Ez pedig a 2003-as NCAA csapat bajnoki gyűrű:
Az amerikai egyetemeken nagyon fontos a sport, az egyetemi bajnokságok, a Stanfordon sincs ez másképp.
Stanford Universityről 12 érdekesség:
1. Világ legjobb egyeteme:
A világ egyik legjobb egyeteme a Stanford Egyetem, ugyanis a világranglisták élén áll! (2019-es adatok szerint, változó, hol elsőt írnak, hol 2-at, hol pedig 3-at, de az első 3 legjobban mindenképpen szerepel!)
Kaliforniában, a Szilícium-völgy szívében található, több mint 8000 hektáron terül el. 1885-ben alapított Leland Stanford vasúti iparmágnás, aki később Kalifornia kormányzója lett - az üzletember fiatalon elhunyt egyetlen fiának emlékére hozta létre az intézményt. A hivatalos megnyitó 4 évvel később, 1889-ben történt, 39 férfi és 12 nő kezdte itt meg a tanulmányait. A kezdetektől fogva koedukált. Stanford oktatóinak a tudás fejlesztése, az emberek jóléte, egészsége volt a cél.
2. Orvostudomány, informatika:
Az egyetem nevéhez kötődik az első sikeres szív-tüdő transzplantáció, a számítógépes egér debütálása és a digitális zene fejlesztése.
3. Hatalmas méretű:
Maga az egyetem 33 km2 (kicsit nagyobb mint Dunakeszi városa), mely az egyik legnagyobb egyetemek közé tartozik méreteit is tekintve Amerikában. 18 kutatóintézet és 7 iskola tartozik ide: Graduate School of Business, Energia és Környezettudományi Iskola, Oktatási Iskola, Műszaki Iskola, Humanitárius és Tudományos Iskola, Jogis Iskola, Orvostudományi Iskola.
4. Akiket kitermelt az egyetem:
Több mint 16 30 hallgató, 2 180 kar, 1800 doktori tudós, 900 sportoló diák, több mint 100 NCAA (National Collegiate Athletic Association) bajnokság, 137 nemzeti bajnok, 19 Nobel-díjas, illetve rengeteg híres öregdiák, pl. 17 űrhajós, az USA 31. elnöke, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróság 3 tagja és az első PhD (1916).
5. A világ cégvezetői innen indultak: Az 1930-as években a Stanford University oktatói és Frederick Terman mérnöki dékán ösztönözték elsőként a diákjaikat arra, hogy ne hagyják el a környéket, maradjanak a völgyben és fejlesszenek ki egy csúcstechnikát. Így a Hewlett-Packard (HP) alapítóit, William Hewlett-t és David Packardot tekintik az első Stanford-hallgatóknak, akik Terman tanácsait vették figyelembe. A HP is egy szilícium-völgyi garázsból indult. Ilyen többek között még pl. a Google, Nike, Netfilx, Sun Microsystems, Instagram, LinkedIn, Snapchat, Cisco.
Az első amerikai asszony aki diplomát kapott fizikából 1973-ban, ide járt. 10 évvel később felment az űrbe.
Az évek során a Stanfordi Egyetem a legmagasabb szintű üzleti embereket, politikusokat, tudósokat stb. "termelte ki.
6. Majdnem megsemmisült:
1906-van a San Fransiscoi földrengés majdnem teljesen lerombolta az egyetemet.
7. Hatalmas bevételek, kiadások:
Évente több milliárd dollár folyik be, azonban ismert az adományaikról is. Másik érdekesség, hogy a Stanford-öregdiákok által alapított vállalatok éves bevételük több mint 2,7 trillió dollár, azaz a világ 10. legnagyobb gazdaságának felel meg.
8. Éves tandíjak (2019-ben):
Tehát 300 Ft-os árfolyammal számolva Ft-ban 20,7 millió Ft/év. Ha egy BsC-t csinálsz, legyen 3,5 év, akkor az, hogy a Stanfordra jársz, 72,6 millió Ft-ba kerül. Így már mindjárt olcsóbbnak tűnnek a mi egyetemeink, ugye? Igaz, nincsenek is a top 3-ban! :)
Nemzetközi intézmény, így bárki beiratkozhat ide, aki sikeres felvételt nyer, kap ösztöndíjat, részösztöndíjat, szerez mecénást, vagy fizet. A hallgatók jelentős hányada kaliforniai, rajtuk kívül ezerötszáz ázsiai, ötszáz európai és kétszáz afrikai diák jár az előadásokra és szemináriumokra.
9. A Campuson kívül és belül:
1,200-hektáros természeti rezervátum, amely az egyetem tulajdonában lévő központi egyetemtől délre fekszik, és amelyet a vadon élő biológusok használnak kutatásra,
A világ leghosszabb lineáris részecske-gyorsító itt van 426 hektár területen,
Saját golfpálya,
Saját tó, ahol kaliforniai tigris szalamanderek élnek,
Tengeri biológiai kutatóközpont,
"Mini Stanford" Pekingben, mely egy kutatóközpont a diákoknak és kutatóknak,
Stanford stadion (focipálya) röplabda, kosárlabdaplya, baseball pálya, vizi központ,
Tudományos, mérnöki interdiszciplináris központ,
Rodin 2. legnagyobb szoborgyűjteménye (az 1. Párizsban van található),
White nevű plázájukban (mert az is van) található Claw kút, amely egy szökőkút. Hagyomány fűződik hozzá: a szökőkútba ugrálás! Igen, jól olvastátok. :) Viccesek ezek az amerikaiak! :)
11. Zimbardo hírhedt börtönkísérlete:
A Stanford Egyetem neve, ha másról nem is, egy elhíresült kísérletéről szinte mindenkinek beugrik. A Philip Zimbardo vezette kísérlet 1971-ben pszichológiai szempontból vizsgálta, hogy az emberek hogyan viselkednek fogságban. A börtönkísérletben résztvevő önkéntes diákok foglyok és őrök szerepét játszották el az egyetem alagsorában berendezett börtönben. A kísérletet azonban a befejezés tervezett ideje előtt félbe kellett szakítani, mert az alanyok viselkedésükkel veszélyeztetni kezdték egymás testi és lelki épségét. Aki még nem látta, vagy nem olvasott róla, ajánlom megtekintésre.
Manapság már vitatott, mennyire volt hiteles a pszichológiai kísérlet, de alapjaiban vélhetően sajnos igazak a megállapítások.
12. Hoover Tower:
Standord University eblematikus jelképe. A tornyot 1941-ben szentelték fel.
Magassága: 285 láb (87 m). A toronyban található a Hoover Intézeti Könyvtár és az Archívum , egy archív gyűjtemény, amelyet Herbert Hoover alapított, mielőtt az Egyesült Államok elnökévé vált. Hoover nagy anyaggyűjteményt gyűjtött össze a 20. század eleji történelemmel kapcsolatban. Odaadományozta őket Stanfordnak, alma mater-nek, hogy "háború, forradalom és béke könyvtára" legyen. A Hoover Towerben található még a Hoover Institution kutatóközpontja. A háborút, forradalmat, békét jelképezi.
Na ás akkor a fejtágítás után jöjjön a kis élménybeszámolóm!
Kellemes idő volt így júniusban, napsütés, mikor rákanyarodtunk a Campus fő útjára. Életemben nem láttam még ennyi pálmafát, végeláthatatlannak tűntek, valami hihetetlenül szép volt. Igen, ez tényleg Kalifornia!
A parkolást csak úgy tudtuk megoldani, hogy egyikünk a kocsinál maradt, mivel valakinek a saját névre szóló parkolójában találtunk csak helyet, úgyhogy Patrícia, ezt a blogot most főként Neked írom, mert ami
most következik, arról sajnos lemaradtál. Itt viszont még velünk voltál. :)
Kárpótlásul találkoztál fekete mókusokkal, bár tudom, ez annyira nem kárpótolt :), de mutatom képekben/videóban, mi mit láttunk.
A Main Quadot szerettük volna megnézni, illetve a Memorial Church épületét, ami kívül-belül is nagyon szép. Így néz ki felülről ez a kis rész:
Ez a bejárat a Main Quadra:
Közelről a szobrok, egyik fején épp egy kismadár, háttérben a Hoover Tower:
Mivel már vége volt a tanévnek, nem volt nagy mozgolódás, azonban mégis láttunk pár érdekességet, miért vannak székek itt-ott felállítva, pár diák, rokonok sétálgattak, nézelődtek, stb. Aztán később kiderült, éppen a graduálás lesz másnap, aznap pedig emiatt misét is tartottak a templomban a katolikus diákoknak, szülőknek. A 3. képen háttérben látható egy talárba öltözött végzős:
Az épületek, ahogy olvastam - újabb érdekesség - kézzel faragott homokkőből készültek. Nekem úgy tűnt, mintha nem is igazi tégla lenne, olyan mű hatása volt, és valóban: ez homokkő, de az igazi! :) A hangulata eléggé magával ragadó, mondjuk én imádok ilyen régi épületekben sétálni, ahol, ha a falak mesélni tudnának... (Azt csak zárójelben jegyzem meg, pl. az itthoni régi egyetemek is gyönyörűek, általában még régebbiek, de másabb a hangulat. Itt Amerikában ez is olyan nagy volt, és a pálmafák, mediterrán hangulat... Kicsit szürreális élmény.)
A térre kiérve:
Memorial Templom nézzétek, milyen gyönyörű! Mikor beértünk, épp kóruspróba volt (mise után érkeztünk), emiatt igazán autentikus volt. Igaz picit hamiskásan szóltak, de tudjátok, mindig öröm, ha éneklés szól valahol, pláne egy ilyen épületben:
Érdekesség, hogy ebben a templomban pl. tartottak indiai-amerikai esküvőt is:
Innen egy kis szökőkúthoz, majd egészen a Hoover Tower bejáratáig sétáltunk:
A Hoover Towerről fentebb írtam az érdekességekben,de itt a bejárata:
Csavarogtunk egy kicsit a környéken, de nem sokat, mert egyrészről várt Patrícia, másrészről tényleg kevés időnk volt. Mit ne mondjak, egész nap itt tudtam volna lenni, annyira szép volt itt mindenhol a környezet, az idő tökéletes, csiviteltek a madarak, a látnivaló pedig sok, hiszen egy ilyen Campus, mint írtam, város nagyságú. Mi itt csak a töredékét láttuk.
Csak hogy érezzük, azért ez egy iskola, nem egy kastély sok-sok parkkal:
Kifelé jövet még láttuk a the Oval nevű parkot, amely közepén virágokból van megformázva Stanford Egyetem címere google mapsből felülről fotózva ilyen, íme, és a park, ahogy mi láttuk:
Összességében hogy éreztem magam itt? Csodásan, ahogy a képen is látszik! :)
Szívesen jártam volna/járnék ilyen iskolába. Valahogy klasszisokkal másabb lehet ilyen egyetemre járni, mint itthon. Mikor férjemet kérdezgetem, milyen volt ez meg az (ő is amerikai egyetemre járt, ide félösztőndíjjal mehetett volna), nem is érti, miért hallgatom ámulva. Azért, mert aki ilyen iskolában tanulhat, szerintem nagyon szerencsés (no meg persze nagyon ügyes, nyilván).
Már fél év is eltelt, hogy itt voltunk és most írom a blogot, felelevenítve az élményeimet, de olyan jó visszagondolni erre a tényleg rövid, de klassz kis szösszenetre, míg itt lehettünk. Jó ötlet volt ez az úti cél! Én is szerencsés vagyok, hogy elmondhatom, voltam a világ egyik legjobb egyetemén Amerikában! :)
Végül a videónk a stanfordi látogatásról (hangerőt fel):
Következő célunk San Fransisco legmagasabb pontja volt, hogy lássuk fentről az egész várost. Legközelebb ezzel fogok jelentkezni.
Comments